Szkoła prywatna czy państwowa? Najlepsze oferty w Warszawie

Rodzice wychowujący swoje dzieci w Warszawie mają do wyboru wiele placówek szkolnych, do których mogą zapisać swoje pociechy. Bez względu na to, czy chodzi o przedszkole, podstawówkę, czy liceum, mogą zdecydować się zarówno na szkoły prywatne, jak i państwowe. Która opcja będzie najbardziej odpowiednia?

Szkoły prywatne w Warszawie

W dzisiejszych czasach większość rodziców decyduje się na zapisanie dziecka do przedszkola jak najwcześniej, głównie ze względu na chęć powrotu do pracy. Niestety, w stolicy żłobków publicznych jest jak na lekarstwo, dlatego dla większości osób pozostają placówki komercyjne. Jeśli chodzi o szkoły prywatne Warszawa praktycznie na każdym kroku ma do zaoferowania ciekawe placówki. W żłobkach komercyjnych dziecko będzie uczyć się w kilkuosobowych grupach, a także zyska dostęp do ciekawej oferty edukacyjnej, dostosowanej do jego wieku. Dotyczy to głównie zajęć językowych, ale też sportowych czy plastycznych. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku szkół podstawowych oraz średnich. W prywatnych instytucjach poziom nauki dostosowywany jest do każdego ucznia indywidualnie, co bezpośrednio przekłada się na wysokie wyniki w nauce. Poza tym w prywatnych szkołach panuje przyjazna atmosfera wśród uczniów, wszelkie negatywne zachowania mogą skutkować bowiem wykluczeniem z grona uczniów.

Szkoły publiczne w Warszawie

Największą zaletą publicznych placówek jest cena, przeważnie są one całkowicie darmowe, co jest istotną kwestią dla wielu rodzin w Polsce. Jednak darmowe szkolnictwo jest przeważnie mocno niedofinansowane, dotyczy to także tak dużych miast, jak Warszawa. Niestety, zła sytuacja finansowa ma bezpośredni wpływ na dziecko, które jest uczone przez źle opłacanych nauczycieli, w klasach liczących często więcej niż 30 uczniów. Poza tym w takich placówkach (w przypadku przedszkola i podstawówki) dziecko zapisuje się według regionu zamieszkania. Z tego powodu dziecko może trafić do instytucji o złej reputacji, w której poziom nauki jest żenująco niski. Jednak dla rodziców najważniejsza jest przeważnie oferta edukacyjna dostępna w placówce dziecka. W tych publicznych przeważnie nie ma zajęć dodatkowych, które pozwalałyby dziecku się rozwinąć, dlatego bardziej ambitni rodzice muszą opłacać je z własnych kieszeni. 

Jedyną przewagą, jaką szkoły publiczne w Warszawie mają nad prywatnymi jest fakt, że są one przeważnie całkowicie bezpłatne. Jednak inwestycja w edukacje dziecka jest bardzo ważna, dlatego rodzice, którzy mogą sobie pozwolić na opłacenie czesnego, powinni zdecydować się na komercyjną alternatywę. Jednak wybór konkretnej placówki nie powinien być przypadkowy, należy dobrze sprawdzić ich ofertę, aby uniknąć naciągaczy.